Číhošťský zázrak: Za nevysvětlený pohyb kříže v kostele na Vysočině umučili komunisti faráře Toufara

Když se u nás komunisté chopili moci, snažili se zbavit veškerých ideologických odpůrců. K těm patřila také římskokatolická církev, stále silná hlavně na venkově. Pro režim šlo především o pravděpodobnou překážku plánované kolektivizace zemědělství. Šlo tak jen o to najít něco, co by šlo označit jako protirežimní. Čihošťský zázrak se právě takovou věcí stal.

REKLAMA

Advent 1949

Začalo to vlastně docela nevinně. V malém kostelíku na Vysočině se událo něco, co není ani po 70 letech uspokojivě vysvětleno. Při kázání místního faráře Josefa Toufara se několikrát pohnul půlmetrový kříž stojící na hlavním oltáři. „Uprostřed vás stojí ten, kterého vy neznáte, zde ve svatostánku je náš Spasitel,“ končil zrovna Toufar kázání na téma Janova evangelia.

Devatenáct věřících později dosvědčilo i písemně, že po těchto slovech se kříž několikrát pohnul ze strany na stranu. I když nakonec zůstal stát, byl natočen ke kazatelně a v předklonu. Toufar sám o věci vůbec nevěděl, protože se vše odehrálo za ním. „Teprve druhý den ráno k němu přišel místní hromotluk, kovář Pospíšil. Byl velmi rozrušený a zeptal se Toufara, zda o pohybu kříže ví,“ popsal pro ČT publicista Miloš Doležal.

Dojetí faráře, událost roste

„Právě Toufar byl ale zvláště vykulený. Když mu to kovář říkal, plakal dojetím,“ řekl Doležal. Během dalších dnů mu událost popsali i další svědci a obec začala vítat poutníky nejen z Vysočiny. Rostoucí zájem z celé republiky vedl ovšem nevyhnutelně i k zájmu režimu. Ten postupně stupňoval útoky proti všem církevním hodnostářům.

Už 9. ledna 1950 se tak na faru dostavil bývalý četník, teď strážmistr SNB Antonín Goldbricht z Ledče nad Sázavou. Toufar ho ochotně přijal, ukázal mu kostel i kříž. Goldbricht vše prohlédl, ale nenašel nic zvláštního. Poté vyslechl několik svědků, kteří vše popsali prakticky totožně. Současně vyloučili možnost jakékoli manipulace ze strany Toufara.

Gottwald a propaganda

Strážmistr sepsal podrobné hlášení, tím ale věc nekončila. Už se o ní totiž doslechl i Klement Gottwald. Pro StB referuje jako první Václav Daňa z krajské správy z Jihlavy. Ten byl v kostele v převleku za zbožného poutníka. „Aby ale estébáci přišli, iniciovali komunisté z Ledce nad Sázavou. Pořád volali do Jihlavy: něco se nám tady na okrese děje, soudruzi, prosím zasáhněte,“ popisuje Doležal.

Inscenace StB?

Režim chtěl dokázat, že šlo o podvod ze strany církve. Dodnes ale existují i hlasy, že šlo o akci StB. To ale označil jako přehnané Adolf Rázek, bývalý vyšetřovatel úřadu pro šetření režimu. „Nejdříve to nebyla provokace StB, ta pouze tento jev využila. Pointou byl vyhrocený vztah státu a církve. Tu bylo třeba umlčet a tohle byl modelový příklad,“ řekl Rázek pro Studio 6.

Brutální mučení

Věc chtěla vyšetřit i sama církev. Dřív byl ale Toufar podvodně vylákán z fary lidmi z StB. Ve Valdicích pak absolvoval brutální výslechy trvající mnoho týdnů. Velel jim Ladislav Mácha, známý svou brutalitou i mezi vlastními kolegy. „Myslím, že v úterý jsme si vzali s Němcem a Řezníčkem Toufara na výslech. Byl břichem dolů, my tři jsme jej střídavě mlátili,“ uvádí citace Máchy z archivu bezpečnostních složek.

Dále byl Toufar bit obušky, týrán žízní a hladem i pobytem ve tmě. Dne 22. února podepsal protokol, že s křížem hýbal pomocí provázku a gumiček. V dalším protokolu se přiznal ke zneužívání dětí a také to, že proti němu nebylo použito násilí.

Inscenace v kostele

O den později byl Toufar odvezen zpátky, v kostele měla proběhnout rekonstrukce. Cílem byl propagandistický film pro kina, ale během natáčení se kněz zhroutil, 25. února 1950 umírá na zánět pobřišnice. StB mechanismus na manipulaci s křížem nikdy nezprovoznila, pohyb tak není vysvětlen dodnes.

Mácha byl propuštěn, v roce 1968 byl vzat do vazby pro podezření z vraždy. Soud ji však neprokázal. Máchu odsoudil až pražský městský soud v roce 1999, uložil dvouletý trest. Za mřížemi ale neskončil pro zdravotní potíže.

Památník v Čihošti

Od roku 1990 připomíná osud Toufara památník u kostela Nanebevzetí Panny Marie. Po 65 letech se pak na místo vrátily farářovy ostatky.

Přidejte si nás na seznam.cz

Přidat na Seznam.cz
Jonáš Jenšovský
Jonáš Jenšovský
Zajímá mě prakticky všechno od starověkých pyramid po obrazy z hlubin vesmíru. Občas bokem napíšu nějakou fantasy nebo vytvořím fiktivní svět.

Další články
Související

REKLAMA

⚡️Nejčtenější

REKLAMA