Cesta do pravěku: Historie, perličky z natáčení a vliv na světovou kinematografii

„Haló, pane mamut! Jsme tady dobře v pravěku?“ Těmito slovy se na začátku klučičí výpravy ptá nejmladší Jirka mamuta, jestli nezabloudili. Triky nabitá dobrodružná fantasy ukazuje historické epochy vzniku a vývoje Země, kterými kluci postupně proplouvají. Co všechno provázelo natáčení této klasiky?

REKLAMA

Až po skoro půl století

Jediná čtveřice herců tohoto snímku, tedy Josef Lukáš, Zdeněk Husták, Petr Hermann a Vladimír Bejval se od natáčení filmu v letech 1953-1955 viděli až po skoro 50 letech. Podruhé to totiž bylo za 48 let, když se všichni fotili v Národním muzeu.

Dinosauři na našem území

Do doby vzniku snímku neexistoval jediný důkaz toho, že by na území Československa někdy žili dinosauři. První prokazatelné pozůstatky byly nalezeny v roce 2003 a došlo k tomu na Kutnohorsku. Nálezcem byl tehdy místní lékař a amatérský sběratel zkamenělin Michal Moučka.

V září 2017 byl ornitopodní dinosaurus pojmenován Burianosaurus augustai. Jde o poctu českému výtvarníkovi Zdeňku Burianovi proslulému kresbami pravěku a paleontologu Josefu Augustovi.

Model Burianosaurus augustai, FOTO: Mojmir Churavy, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons

Osud stegosaura

Poradcem snímku byl vynikající paleontolog Josef Augusta. Jeho syn Pavel pak vzpomínal, jak se spolu byli podívat na natáčení na slovenské řece Váh. Když bylo vše hotovo, nechal si Augusta na fakultu přinést filmový model stegosaura. Ten dlouho zdobil akademické prostory, jeho další osud je však neznámý.

Měnová reforma

Během natáčení se odehrála měnová reforma, která zastihla i kluky a dosti na ni doplatili. „Měli jsme podepsanou smlouvu na čtyři sta korun za jeden natáčecí den. Nakonec jsme ale dostávali jen sto třicet. Pokud se kvůli počasí netočilo, tak osmdesát a když nás jen nalíčili, ale nestáli jsme nakonec před kamerou, tak stovku,“ vzpomínal Petra Herrmann alias Toník.

Remaster

V roce 2019 se v rámci projektu „Čistíme svět fantazie“ dočkala i právě Cesta do pravěku kompletního restaurování. Po celých 64 letech se tak objevila v kině a dočkala se i vydání na Blu-ray nosiči. Jde o film hraný, kreslený i obsazený loutkami.

New York a původní projekt

Během promítání v USA film v New Yorku promítalo najednou 96 kin. Jde o jediný snímek, kterému se tohle kdy podařilo. Karel Zeman chtěl původně natočit „Cestu na Měsíc“. Pak se mu ale hrozně zalíbily kresby Zdeňka Buriana a rozhodl se pro tento námět. Původně se měl snímek jmenovat Cesta do minulosti Země.

Filmová místa

Počáteční výjezd z jeskyně do doby ledové probíhal na zamrzlém rybníku u Jindřichova Hradce. Ledové kry byly zase na přehradě Souš na severu Čech. Tam museli pyrotechnici rozbít led náložemi. Dalšími exteriéry byly meandry řeky Moravy u Bzence v rezervaci Osypané břehy.

Inspirace pro USA a přesnost

Snímek inspiroval Stevena Spielberga k natočení Jurského parku. Ve své době byl také velmi ceněn pro vzdělávací hodnotu a vědeckou korektnost, a to i mezi akademiky.

Verze pro západ

Cesta do pravěku si v USA i Británii vedla velmi dobře, našinec by ale snímek prakticky nepoznal. Západního diváka by totiž film dle socialistických standardů vysoce nudil, dostal tedy jiný začátek a konec. Chlapci tu usnou v přírodovědném muzeu, prožijí příhody v pravěku a pak se zase probudí.

Obsažený ateismus musel být také zjemněn. Na úsvitu času se sice nesetkají s Bohem, ale záběr na prvotní moře je provázen citací z Bible.

Film Cesta do pravěku vysílá 31. prosince v 10:35 Nova Cinema.

Zdroje: CSFD,  Reflex

Přidejte si nás na seznam.cz

Přidat na Seznam.cz
Jonáš Jenšovský
Jonáš Jenšovský
Zajímá mě prakticky všechno od starověkých pyramid po obrazy z hlubin vesmíru. Občas bokem napíšu nějakou fantasy nebo vytvořím fiktivní svět.

Další články
Související

REKLAMA

⚡️Nejčtenější

REKLAMA