Česko trápí nedostatek manažerů: Berou až 3 miliony ročně, ženy o pětinu méně. Špatný šéf potopí firmu během měsíců

Manažeři. Ti, kteří mají v rukou osud celé firmy – dokážou ji vytáhnout ke hvězdám, nebo taky potopit dřív, než stačíte říct „porada“. V Česku jich momentálně funguje kolem 330 tisíc, což je zhruba 6 procent všech pracujících. A přesto je to pořád málo. Najít někoho, kdo má hlavu na čísla, srdce pro lidi a nervy z oceli, je dneska pro firmu skoro stejně těžké jako vyhrát jackpot.

REKLAMA

Manažer jako výjimka, ne norma

Zatímco průměrný Čech se potýká s inflací a výší nájmů, manažer na vrcholu potravního řetězce si může přijít až na tři miliony korun ročně. Hrubá měsíční mzda se pohybuje kolem 150 tisíc, ale díky bonusům si mnozí výrazně přilepší. Nejštědřejší jsou firmy ve zdravotnictví, IT a financích. Platová rovnice je přímá: čím více zkušeností, tím více peněz. Jenže rovnice přestává fungovat, pokud jste žena.

„V České republice ženy na manažerských pozicích stále vydělávají výrazně méně než jejich mužští kolegové. Rozdíl v příjmech mezi ženami a muži na manažerských pozicích činí kolem 30 tisíc korun měsíčně, což představuje přibližně 21procentní rozdíl ve prospěch mužů,“ řekla Olga Hyklová, majitelka a výkonná ředitelka personální agentury
Advantage Consulting.

A to i přesto, že ženy tvoří zhruba třetinu všech vedoucích pracovníků. V některých oborech, jako je státní správa, jich je dokonce až 40 procent. V soukromém sektoru však podíl žen stále nepřekročil třicítku. Nadějí na změnu je evropská směrnice o transparentnosti odměňování, která má od června 2027 nařídit velkým firmám každoroční zveřejňování mzdových rozdílů.

Dobrý šéf? Odborník s lidskou tváří

Najít manažera, který vládne jak tvrdým dovednostem, tak lidskému přístupu, je složitý úkol. Firmám trvá obsazení takového postu v průměru čtyři měsíce. Zájem je hlavně o lídry, kteří kromě exekutivních schopností disponují i empatií, sebereflexí a schopností naslouchat. Dnes se oceňuje, když manažer umí nejen zadávat úkoly, ale i pochopit, proč je tým neplní.

Zatímco muži bývají vnímáni jako rozhodní a asertivní, ženy bodují v komunikaci a naslouchání. Kombinace obojího je však vzácná. „Manažer by měl stát na třech pilířích – odbornosti, vztazích a schopnosti vést,“ říká Roman Vejražka, šéf headhunterské společnosti Theones. Problémem bývá, že část těchto vlastností nelze naučit. A firmám tak často nezbývá než doufat, že trefí jackpot.

Když šéf škodí víc než inflace

Výběr nesprávného manažera není jen bolestivý omyl, ale i drahý luxus. Špatné vedení má vliv na všechno – od morálky týmu až po tržby. V nejhorším případě může firma přijít o miliony, talenty i reputaci. „Zaměstnanci často neodcházejí z firmy, ale od špatných šéfů,“ shrnuje Vejražka.

Toxické chování, nekompetence, neschopnost řídit tým nebo nezájem o potřeby zaměstnanců – to vše dokáže v rekordním čase zlikvidovat firemní kulturu. A spolu s ní i výsledky. Místo růstu pak přichází fluktuace, náklady na opětovný nábor a bolestivá ztráta know-how. V době, kdy se zkušených manažerů nedostává, může jeden špatný šéf firmu zbrzdit víc než jakákoli ekonomická krize.

Mohlo by vás zajímat:

Ulice: Vanda opět na scestí

Zdroje: Advantage Consulting, Theones

Přidejte si nás na seznam.cz

Přidat na Seznam.cz
Edita Folprechtová
Edita Folprechtová
Psaní je mou vášní již od střední školy, a to už je nějaký ten pátek. Miluji kulturu, popkulturu, hudbu a divadlo.

Další články
Související

REKLAMA

⚡️Nejčtenější

REKLAMA