Božena Němcová je jednou z nejznámějších českých spisovatelek. Psát začala ještě v době, kdy to u žen nebylo až tak časté a co víc: připojila se k národnímu obrození, což byl další odvážný krok. Spolu s některými dalšími spisovateli se snažila prosadit češtinu nad němčinou, která tehdy v úředním i kulturním životě převažovala. Její odvaha dodnes bere mnohým lidem dech. Za její záslužnou činností se ale skrývá několik skandálů, protože Božena Němcová se velmi ráda bavila.
Nepovedené manželství
Barbora Panklová, jak se spisovatelka jmenovala, než si dala pseudonym, se nevdávala z lásky. Její sňatek s Josefem Němcem byl dohodnutý. Mezi manželi byl velký věkový rozdíl, neshodli se ale v mnohých dalších ohledech.
Spisovatelka byly svobodomyslná, ráda si užívala a není tajemstvím, že byla svému manželovi nevěrná. To Josef byl spíše konzervativní, a od své manželky vyžadoval poslušnost. Její nezávislost mu často byla trnem v oku. Uvádí se, že neváhal svou manželku trestat fyzicky.
Vlastenecké cítění manželů
Na čem se ale oba manželé shodli, bylo vlastenecké cítění. Nebýt Josefa, Božena by se nikdy neocitla ve společnosti těch největších osobností národního obrození. Navzdory všemu, čím si manželé museli projít, jí Josef nakonec poskytnul oporu, když ji potřebovala. Společně měli čtyři děti. Porody byly velmi těžké a po posledním dítěti lékař doporučil, aby už žádné děti raději neměla, že by to spisovatelku mohlo stát život.
Nemanželské aféry
Kromě svobodomyslnosti své manželky musel Josef skousnout také nevěry z její strany. Kontroverzní byla zejména její aféra s medikem Vilémem Lamblem, který měl léčit jejího syna Hynka, takže mu splácela tím, že mu chodila poklízet do jeho bytu.
Zajímavé na tom je také fakt, že sám Josef svou manželku označoval za nedbalou hospodyňku. Mezi Boženou a Vilémem vznikla obrovská láska, se kterou nesouhlasila rodina Lambla a samozřejmě ani manžel Němcové. Odmítla se přestěhovat za ním do Uher, kde ji namísto bídy čekal pohodlný život. Jako důvod uvedla, že maďarské školy, které by jejich děti musely navštěvovat, nejsou kvalitní.
Bohužel nešlo o jedinou nevěru. Božena Němcová měla milenců několik, a lišili se nejenom věkem, ale také svou profesí. Zvědavým očím okolí samozřejmě tyto aférky neunikly. Božena se tímto svým chováním stala předmětem mnoha pomluv. Mezi její nejznámější milence patří Václav Bolemír Nebeský (básník), Jan Helcele (přírodovědec), Hanuš Jurenka (student). Božena byla zkrátka vášnivou a nespoutanou ženou, a právě nevěry byly jejím způsobem vzpoury proti nešťastnému manželství.

Smrt Hynka
Navzdory bohémskému životu své děti milovala. Zejména v nejstarším Hynkovi viděla geniálního ducha a věřila, že dokáže velké věci. O to větší pro ni byla rána, když zemřel na tuberkulózu. Zničená matka se stihla se synem rozloučit (on byl v té době v Praze, zatímco Božena bydlela se svým mužem v Balašských Ďarmotech na maďarsko-slovenské hranici). Právě po smrti svého syna napsala své nejznámější dílo: Babička.

Toužila po lásce
I když se o Boženě hovořilo (a dodnes hovoří) jako o prostopášné ženě, není to úplně pravda. I když byla svému muži několikrát nevěrná, u svých milenců hledala to, co se jí v manželství nedostávalo – lásku. Ale bohužel ji nenašla ani u ostatních mužů. Ti se s ní rádi pobavili, ale když přišlo na lámání chleba, vydali se plnit vlastní ambice. A k nim Božena nepatřila. Není proto divu, že Josef Němec už toho měl dost a podal žádost o rozvod.

Navzdory násilnostem, kterým se vůči své manželce dopustil, při ní ale stál na samotném konci života, když umírala na tuberkulózu (podle některých zdrojů mohla mít též rakovinu). Přivedl ji do Prahy, kde o ni až do její smrti láskyplně pečoval. I když byl o tolik starší než ona, podařilo se mu přežít svou manželku o sedmnáct let.
Zdroje: wikipedia, ctidoma, dotyk, citarny