Barvy a tvary léků mají svůj skrytý význam

Asi to známe všichni, přijdeme si do lékárny vyzvednout léky na recept či koupit něco proti bolesti a když doma rozbalíme krabičku, překvapí nás, jakou má daná tableta barvu či tvar. Většina lidí řeší například to, zda tabletka není příliš velká a bude se jim dobře polykat. Věděli jste ale, že i použité barvy mají v případě tabletek svůj význam?

REKLAMA

Změny nesou špatně

Pacienti, kteří jsou zvyklí užívat pravidelně nějaké léky, moc dobře ví, jak jim dokáže farmaceutická firma zamotat hlavu, když se rozhodne pro změnu tvaru či barvy jimi užívaného léčiva. Mnohdy si totiž právě podle barvy tito lidé své léky pamatují a vědí například, že ten žlutý berou ráno, a naopak červený večer.

Tyto firmy barevně tablety neoznačují pouze kvůli tomu, aby se pacientům lépe rozlišovaly nebo se jim snad více líbily. Jde především o to, že jednotlivé barvy mohou v mysli pacientů asociovat určitou barvu s účinkem daného léčiva a dokonce ho i podpořit.

Dříve byla většina tablet bílých

V minulosti přitom bylo standardem, že víceméně všechny tabletky byly bílé a lišil se maximálně jejich tvar. V posledních letech přitom přibývá barevných zbarvení a zdá se, že pacienti jsou s touto změnou velmi spokojeni. Má to však také svůj praktický význam, barevný potah tablet způsobuje snadnější spolknutí léčiva, tabletka díky svému hladkému povrchu lépe vklouzne do krku.

Další důvod, proč v posledních letech dochází k barvení obalů těchto tablet, popsal Lukáš Láznička, který je vedoucím lékárníkem FN Královské Vinohrady. „Barviva chrání tabletu před světlem a před UV zářením. Musí se počítat s tím, že ne všichni pacienti mají léky v krabičce. Spousta z nich si je vyndá do pořadačů a ty jsou do určité míry průhledné. A když si je nechají venku na stole, pak by se UV zářením mohla část účinné látky rozložit,“ objasnil pro iDnes.cz.

Každá barva má skrytý význam

Barvy konkrétních tablet navíc nejsou vybírány jen tak ledabyle, vše má svůj význam a farmaceutické firmy to mají velmi dobře promyšlené. Po dlouhou dobu se na našem trhu objevoval jeden lék, který byl typický svojí růžovou barvou a tuto tabletku s ní máme všichni zakořeněnou. Jednalo se o oblíbený Brufen, jehož růžová barva je v hlavách pacientů spojená s léčbou bolesti.

Další barvou, kterou můžete u léků pozorovat, je zelená, která je typická například pro antidepresiva. Tato barva byla totiž historicky spojovaná s léčbou úzkosti. Modrá byla zase často používána v souvislosti s uklidněním, proto se spojuje s léky na spaní. Naopak červená a žlutá patří jednoznačně do skupiny barev, které povzbuzují. Zkrátka barva tabletky má na pacienta velký vliv. Dokonce může ovlivnit i to, jak na něj daná tabletka bude účinkovat, a dokonce i jak rychle začne působit.

Přidejte si nás na seznam.cz

Přidat na Seznam.cz
Veronika Šustrová
Veronika Šustrová
Píšu už docela dlouho a hodně mě to baví. Zajímá mě lifestyle, kultura, móda, ale třeba i psychologie, ekonomie a aktuální mezinárodní dění.

Další články
Související

REKLAMA

⚡️Nejčtenější

REKLAMA