Bakterií může být v kuchyni více než na záchodě. Jak minimalizovat riziko kontaminace a otravy jídlem

Kuchyně je srdcem každé domácnosti – místem, kde připravujeme jídlo, kde se schází celá rodina, ale také prostředím, kde může hrozit nebezpečí v podobě bakterií a mikroorganismů. Při nedodržení hygienických zásad se kuchyně může stát epicentrem šíření nejrůznějších nemocí a otrav jídel. Své o tom ví i Jiřina Bohdalová, která je právě po otravě jídlem v nemocnici.

REKLAMA

Běžné bakterie v potravinách a kuchyni

Nejprve se podíváme na běžné typy bakterií, které se mohou nevhodnými návyky objevit v kuchyni.

E. Coli

E. Coli je běžná bakterie, přičemž většina jejích kmenů je pro lidi neškodná. Některé ale mohou způsobit vážné otravy jídlem. Bakterie se sice ničí během vaření, ale nikdo ji nechce mít ve své kuchyni.

Campylobacter

Otrava jídlem způsobená bakterií campylobacter pochází z kontaminovaných potravin nebo vody. Způsobuje průjem, horečku a zvracení, které může trvat i několik dní.

Zlatý stafylokok

Tato bakterie se rychle množí a produkuje toxiny, které mohou způsobit zdravotní problémy. Stafylokoky máme často na kůži, ale jakmile se dostanou na potraviny, mohou být nebezpečné. Problém je, že toxiny, které bakterie produkuje, se při vaření nezničí.

Clostridium

Clostridium se běžně vyskytuje v půdě a ve střevech zvířat i lidí. Jeden z jejích kmenů, Clostridium botulinum, může způsobit botulismus, což je vážná otrava jídlem, která může být i smrtelná.

Listeria

Listeria je bakterie, kterou v sobě nosí většina lidí a zvířat, aniž by jim způsobovala problémy. Ty ale mohou nastat u těhotných žen, lidí se sníženou imunitou a starších osob. Proto by se tyto skupiny měly vyhýbat měkkým sýrům, syrovým vejcím a některým druhům zpracovaného masa. Listeria se ničí vařením.

Salmonella

Salmonella je jednou z nejčastějších příčin otrav jídlem. Šíří se hlavně kvůli špatné manipulaci s potravinami, jako jsou vejce, mořské plody a maso. U rizikových skupin může být otrava salmonelou velmi vážná.

1. Práce se syrovým masem: Neviditelná hrozba

Práce se syrovým masem, jako jsou například kuřecí prsa nebo mleté maso, může být zdrojem nebezpečných bakterií včetně salmonely. I když si většina kuchařů a kuchařek v domácnosti lidí myslí, že po samotném uvaření je již jídlo naprosto bezpečné, při manipulaci s masem často dochází ke znečištění kuchyně – od krájecích prkének až po přílohy, jako je salát. Bakterie z masa se mohou snadno přenést i na pracovní plochy nebo nádobí a následně do dalších potravin.

Tipy pro bezpečnou manipulaci s masem:

  • Používejte různá prkénka na krájení masa a zeleniny.
  • Po každém kontaktu se syrovým masem si důkladně umyjte ruce mýdlem, přičemž mýdlo v rukou mněte alespoň 20 vteřin.
  • Maso skladujte odděleně od jiných potravin, zejména čerstvých a připravených jídel.
Při práci se syrovým masem je třeba být obzvlášť obezřetný, FOTO: Pixabay.com

2. Utěrky: Nenápadný zdroj kontaminace

Klasické látkové kuchyňské utěrky jsou jedním z hlavních zdrojů bakteriální kontaminace. Lidé si po manipulaci s masem sice často umyjí ruce, ale obvykle ne dostatečně důkladně. Když si poté osuší ruce do utěrky, bakterie se přenesou i na ni. Při opětovném použití utěrky se bakterie mohou vrátit zpět na ruce nebo na další povrchy.

Jak minimalizovat riziko kontaminace utěrkami:

  • Utěrky a ručníky v kuchyni pravidelně vyměňujte.
  • Po manipulaci se syrovými potravinami vždy použijte čistou utěrku.
  • Utěrky perte na vysokou teplotu, aby došlo k eliminaci bakterií.

3. Chytré telefony: Skrytý přenašeč

Málokdo si uvědomuje, že chytré telefony, které často používáme při vaření k hledání receptů či ke krácení volné chvilky, mohou být dalším zdrojem bakterií. Telefony jsou často vystaveny bakteriím na různých místech (včetně toalet) a ty jsou následně při vaření přenášeny do kuchyně.

Řešení:

  • Při práci v kuchyni se snažte dotýkat telefonu co nejméně.
  • Po každém použití telefonu si umyjte ruce.

4. Houbičky na nádobí: Bakteriální kolonie

Kuchyňské houbičky na nádobí jsou pro bakterie doslova rájem. V jejich vlhkém prostředí se mohou bakterie množit mnohem rychleji než například na záchodové míse. Zejména houbičky, které se používají k mytí nádobí, by měly být pravidelně měněny a dezinfikovány.

Jak udržovat houbičky čisté:

  • Houbičky pravidelně namáčejte do dezinfekčního nebo octového roztoku a nechte je důkladně proschnout.
  • Vyměňujte houbičky hned, jakmile začnou zapáchat, nebo alespoň jednou za týden.
  • Používejte vždy jednu houbičku na nádobí a druhou na pracovní plochy.
Houbičy na nádobí jsou doslova rájem baterií, FOTO: Pixabay.com

5. Dřevěné stojany na nože: Skrytá nečistota

Dřevěné stojany na nože bývají často zanedbávány při úklidu, a přitom v jejich úzkých štěrbinách mohou ulpívat nečistoty, plísně a bakterie. Je důležité stojan pravidelně čistit, ideálně alespoň jednou za měsíc.

Jak čistit dřevěné stojany na nože:

  • Použijte tenké čisticí kartáče, namočte je do octa a pečlivě vyčistěte štěrbiny.
  • Nechte stojan důkladně vyschnout dnem vzhůru.

6. Kuchyňský dřez: Neočekávaný zdroj nečistoty

Přestože kuchyňským dřezem neustále protéká voda a různé saponáty, stále zůstává jedním z nejvíce znečištěných míst v kuchyni. Dřezy jsou často plné bakterií, jako je E. Coli, která může způsobit závažné zažívací potíže. To platí zejména v případě, že do dřezu odkládáte syrové potraviny nebo z talířů vyškrabujete zbytky jídel.

Údržba kuchyňského dřezu:

  • Pravidelně čistěte dřez dezinfekčními prostředky.
  • Nezapomínejte na čištění okolních míst, jako jsou odtoky a vodovodní baterie.

Bakterie jsou neviditelnou hrozbou, která může nebezpečně kontaminovat vaši kuchyni a způsobit závažné zdravotní problémy členům vaší domácnosti. Je důležité dodržovat základní hygienická pravidla, pravidelně čistit povrchy a pomůcky, a především dbát na důkladné mytí rukou.

Zdroje: econtrolsystems, University of Rochester, BBC

Poslat článek dál

Přidejte si nás na seznam.cz

Přidat na Seznam.cz
Edita Folprechtová
Edita Folprechtová
Psaní je mou vášní již od střední školy, a to už je nějaký ten pátek. Miluji kulturu, popkulturu, hudbu a divadlo.

Další články
Související

Děláte ji také? Této chyby se při přípravě toustů dopouští snad všichni

Kdo by je nemiloval. Zapečené toasty milují jak děti, tak dospělí. Příprava toustů je jednoduchá a k chutné večeři postačí pár základních ingrediencí.

Houbaři mají smůlu. Na mnoha místech byly vyhlášeny zákazy vstupu do lesa

Rozsáhlé zákazy vstupu do lesů na Moravě a ve Slezsku kvůli vyvráceným stromům a podmáčené půdě chrání veřejnost před nebezpečím. Omezení platí do konce roku.

Dýňová sezona je tady: Některým se raději v jídelníčku vyhněte. Jaké dýně zvolit k jídlu a které na vyřezávání

Začíná období dýní a jejich vyřezávání. Dýně ale mohou být i velmi zajímavou potravinou ve vašem jídelníčku. Kterou vybrat k obědu a jakou jen na dekoraci?

Zápach z úst: Co ho způsobuje a jak se ho zbavit

Zápach z úst může být způsoben špatnou hygienou i zdravotními problémy. Objevte nejlepší způsoby, jak předcházet nepříjemnému dechu a kdy navštívit lékaře.

Horoskop na týden od 14. do 20. října 2024

Horoskop pro 42. týden 2024: Zjistěte, co vás čeká v oblasti vztahů, kariéry a osobního růstu podle vašeho znamení zvěrokruhu.

Prací gel z kaštanů vyrobíte snadno a nebude vás stát nic

Příprava pracího gelu z kaštanů je jednoduchá a nebude vás stát nic. Jen trochu vašeho času. Pojďte se inspirovat a zadarmo si vyrobit prací gel.
REKLAMA

⚡️Trendy

REKLAMA