Psal se rok 1951 a nedaleko Třebíče se odehrál masakr, který v okolí neměl obdoby. Ve vesnici Babice došlo tenkrát k zastřelení tří místních funkcionářů komunistické strany. V babické škole se tehdy konala porada místního národního výboru. Když dovnitř vrazili dva útočníci, nastal masakr a tři ze čtyř přítomných byli zastřeleni.
V babické škole došlo k masakru
V podvečer druhého červencového dne se na škole v jihomoravských Babicích konala porada místního národního výboru, na kterou se dostavil Tomáš Kuchtík, který byl v té době jeho předsedou. Přizval k němu také pokladníka Bohumíra Netoličku, místopředsedu Josefa Roupece a také Františka Bláhu.
Útočníci zastřelili tři osoby
Do této budovy během večera měla vtrhnout skupina v čele s Ladislavem Malým, po svém boku měl mít Antonína Mitysku. Před domem na ně údajně čekali Antonín a Stanislav Plichtovi, kteří hlídali, aby je někdo nevyrušil. Podle balistické expertizy se na místě střílelo jak ze samopalu, tak i z pistole, nikdo však dnes již netuší, který útočník si jakou zbraň zvolil. Na místě tři ze čtyř funkcionářů zemřeli a jeden byl transportován do nemocnice s postřelením.
Osudná potyčka
Nakonec se však tento útok stal osudným také útočníkům, při útěku a následné potyčce se Státní národní bezpečností došlo k zastřelení Ladislava Malého a Antonína Plichty. Antonín Mityska vyvázl s lehkým zraněním a Stanislava Plichtu potkalo ochrnutí následkem poranění páteře.
Okolo toho, zda byl opravdu Ladislav Malý zraněn smrtelně, dodnes kolují spekulace, někteří svědci uvedli, že tomu až tak úplně nevěří. Ostatně okolnosti celého masakru nejsou až tak jasné, jak se na první pohled může zdát a dodnes existuje několik verzí příběhu.
Popravili jedenáct osob
Útočníci přitom měli vše pečlivě naplánováno, přípravu na svůj čin rozhodně nepodcenili. Podle tehdejších informací měli být členy odbojové skupiny, která byla řízena ze zahraniční buňky. Tento akt se stal podnětem k následnému zlikvidování dalších osob, především kněží. Zůstává však otázkou, zda se skutečně jednalo o odbojovou akci nebo šlo o řízenou provokaci StB.
V každém případě bylo v následném procesu odsouzeno více než sto osob a jedenáct z nich dokonce popraveno.

Kde si můžete dát pivo a řídit? Evropa toleruje i 0,8 promile, ale pozor na pojišťovny a nehody
Byla to provokace?
Historik Martin Herzán, který se v tomto oboru léta pohybuje a o tento případ se zajímá, si o tom myslí své. „Já mám z 99 procent jasno, že šlo o řízenou provokaci StB. Věřím, že důkazy se ještě najdou,“ uvedl pro iDnes.

Těžko ho zabít: Seagal bojoval o život s manželkou po boku. V Norsku ho 13 let nesměli promítat
Zdroje: Wikipedia, Rozhlas Plus, iDnes, USTRCR