Ivan Luťanský hrál na divadelních prknech velké role a na televizních obrazovkách byl převážně princem. On sám se ale cítil spíše jako Rambo než pohádkový princ. Jeho záliba jej přivedla do Vietnamu, kde v roce 1983 v pouhých třiceti tragicky zahynul za podivných a nevyjasněných podmínek…
Zájem o vše týkající se války
Ivan Luťanský se narodil 19. dubna 1953 v Praze. Jeho otec, profesí učitel, pocházel z Podkarpatské Rusi a v synovi probudil vášeň pro vše, co se nějak týká války. Sám totiž bojoval v Československé armádě. Ivan tak sbíral nejrůznější vojenské artefakty, dýky, uniformy, zbraně, …
Otec rozhodl
Už v dětství se u něj začaly projevovat umělecké ambice, a tak docházel do dramatického kroužku. Zasáhl však otec, který synovi nedovolil se přihlásit na brněnskou JAMU. Nakonec se vyučil automechanikem, ale ihned po dokončení školy se přihlásil na DAMU. Tehdy ještě bylo možné se tam hlásit i bez maturity. Byl ihned přijat a jeho herecká cesta mohla začít.
Ještě rok před ukončením pražské DAMU hostoval v menších rolích v Národním divadle. Jakmile v roce 1976 úspěšně absolvoval, ihned tam získal angažmá. Mezitím co na divadelních prknech ztvárňoval velké a výrazné role, před kamerou takový úspěch neměl. I tak si jej ale můžete pamatovat z pohádek, například O ptáku Ohniváku, Třeboňská pohádka, A nebojíš se, princezničko?, nebo filmů jako Osada havranů, Dva muži hlásí příchod, Mezičas, Karel Hynek Mácha a dalších.
Na scénu vždy přicházel pečlivě připraven. Kritici o něm mluvili jako o jednom z nejtalentovanějších herců. Byl také sportovně nadaný a technicky zdatný. Mezi jeho záliby patřily bojové sporty, šerm, a dokonce se učil střílet ze zbraně. Měl si i nechat vyrobit americkou vojenskou identifikační známku, kterou nikdy nesundával.
Kletba?
Když v roce 1982 náhle zemřel herec Petr Svojtka, Luťanský po něm předaboval snímek Propast. To herci neradi dělají, protože podle nich převzít roli po tragicky zesnulém kolegovi přináší smůlu. On se toho však nebál. Nakonec to v jeho případě bohužel skončilo tragicky…
Toužil navštívit a poznávat Tibet. To se mu sice nesplnilo, protože tam tehdy vycestovat bylo doslova nemožné. V roce 1983 ale dostal šanci vycestovat jako zpravodaj Československé televize do Vietnamu. Nabídku s nadšením přijal, i když se chystal do země, kde ještě nedávno zuřila válka.
Dárky na rozloučenou a Bible…
Všichni jej od toho odrazovali, on si to však nenechal rozmluvit. Dokonce si pořídil Bibli a všem svým kolegům po posledním představení před svým odjezdem nakoupil a rozdal drobné dárky na rozloučenou…
Podle dochovaných záznamů z jeho deníků měla pro něj být cesta zklamáním. Měl také psát, že se těší na to, až se opět vrátí do civilizované Evropy. Najednou se začaly šířit informace o tom, že Ivan Luťanský zemřel. V té době bylo možné získat zprávy jen přes kontrolované zdroje, a tak informaci o smrti herce ve spřátelené komunistické zemi podali v televizi tak, že měl jet v Jeepu, kterému vypadlo řízení a herec narazil v příkopu do stromu, následně jej náraz vymrštil a auto jej zavalilo.
Přísná bezpečnostní opatření
Co bylo rozhodně podezřelé již od samého začátku, bylo to, že přepravu jeho těla provázela neobvyklá přísná bezpečnostní opatření. Štěpán, bratr Ivana, ihned pojal podezření, že nic není tak, jak se zdá. Začal tedy pátrat a zjistil, že nešlo o autonehodu, ale jeho bratr byl zabit dávkou ze samopalu. Ivan Luťanský se měl nešťastnou náhodou připlést s loupežnému přepadení a jako někdo, kdo ovládal karate a bojové sporty, se jim měl následně postavit.
Zákaz vidět tělo
Když jeho tělo převezli, rodině zakázali jej vidět, protože jeho tělo má být již majetkem státu. Nakonec se jim podařilo uplatit v pohřební službě pracovníka, který jim alespoň otevřel okénko rakve a ukázal hlavu. Rodina zjistila, že je Ivan pomalovaný a ze spánku mu trčí kytka. Rodina si vyžádala pitvu, ale lékařka jen konstatovala, že se vše shoduje se zprávou ze zahraničí a jedná se o následky autonehody. Zprávu jim ale nikdo nechtěl ukázat a ani se s nimi o tom dále bavit.
Jeho bratr to nevzdal
Jeho bratr Štěpán se ale nevzdal a pátral dál. Nakonec se mu podařilo zkontaktovat s paní, jejíž dcera tehdy byla na praxi na pitevně v době, kdy přivezli tělo muže z Vietnamu, které bylo rozstřílené. Jako další se mu podařilo zajistit tajnou nahrávku během rozhovoru s člověkem, který byl v té době s jeho bratrem Ivanem. Výpovědi se neshodovaly, a tak vše předal bezpečnosti. Ti však tvrdili, že nahrávka je nekvalitní a smetli to ze stolu.
Byl jednou ženatý, ale manželství mu nevyšlo. Měl se ženit podruhé, ale před svatbou se rozhodl si ještě splnit svůj sen vycestovat… Podle záznamů zemřel Ivan Luťanský 1. srpna 1983 ve věku 30 let. Herec je pochován na Olšanských hřbitovech v Praze.
Ivana Luťanského si v jeho roli prince v pohádce O ptáku Ohniváku můžete připomenout na ČT1 v sobotu 28. září od 13:05.
Zdroj: csfd.cz, wikipedia.org, fdb.cz, youtube.com