Apríl klepe na dveře: Kde se vzal a jaké vtípky vešly do dějin

Zítra je 1. dubna, den, kdy se i ti nejserióznější lidé občas utrhnou ze řetězu. Apríl – svátek žertíků, mystifikací a smíchu – slaví svět už po staletí. Někoho potěší, jiného spíš naštve, ale málokdo o něm neví. Odkud se ale tento fenomén vzal, jaké vtipy na apríla zkusit, a které se zapsaly do historie jako legendární?

REKLAMA

Kdy se zrodil apríl a proč se slaví právě 1. dubna

Přesný původ aprílu je trochu jako samotný aprílový žert – není úplně jasný. Nejčastěji se zmiňuje Francie v 16. století, konkrétně reforma kalendáře za vlády Karla IX., kdy byl Nový rok přesunut z konce března na 1. leden. Ti, kdo na změnu zapomněli nebo ji odmítli přijmout, se stali terčem posměchu – a „apríloví blázni“ byli na světě.

Jiná teorie sahá až do starověkého Říma, kde se slavily svátky smíchu „Hilaria“ (z latinského hilaris = veselý), nebo k pohanským slavnostem vítání jara, při nichž panoval chaos, převrácená pravidla a také veselí. V anglosaském světě se 1. duben nazývá „April Fools’ Day“ a slaví se s velkou chutí – od školních lavic až po redakce seriózních deníků, které v tento den rády “upustí páru” a zapojí se.

Jak se slaví apríl a jaké vtipy můžete letos zkusit

Apríl je synonymem pro malé (a neškodné!) lži, triky a vtípky. V Česku je tradicí říct oběti po odhalení vtipu „Apríl!“ – v angličtině se používá „April fool!“. Děti schovávají svačiny spolužákům, kolegové posílají nováčky v práci pro věci jako je bublinka do vodováhy, komáří sádlo nebo hodinářská motyka, a partnerům se třeba tvrdí, že jim upadlo kolo u auta. Výjimkou nejsou ani falešná oznámení těhotenství. Kreativitě se meze nekladou, jen je dobré držet se v mezích slušnosti.

Letos můžete zkusit například poslat kolegovi e-mail s falešnou zprávou o změně docházky na 6:00 ráno, doma přelepit senzor ovladače průhlednou páskou, aby „přestal fungovat“, nebo například vyměnit cukr za sůl. Zlatým pravidlem aprílu je ale to, že vtip má rozesmát, ne ponížit.

Nejzajímavější aprílové žerty historie? Britové vedou

Že apríl není jen dětská legrácka, dokazují i média a značky, které se do oslav pouštějí s vervou. Tady jsou některé z nejikoničtějších kousků historie:

Spaghetti tree hoax

BBC odvysílala v roce 1957 reportáž o sklizni špaget ve Švýcarsku. Záběry ukazovaly rodinu, která sklízí těstoviny ze stromů. Lidé volali do televize s dotazy, kde si takový strom mohou koupit.

Taco Liberty Bell

Řetězec Taco Bell v roce 1996 oznámil, že koupil Liberty Bell (zvon svobody ve Filadelfii) a přejmenoval ho na „Taco Liberty Bell“. Rozhořčeným Američanům pak přiznal, že šlo o apríl.

Létající tučňáci od BBC

Další mistrovský tah BBC se stal v roce 2008 – šlo o video o objevu kolonie tučňáků, kteří místo chůze raději létají na pláže Jižní Ameriky. Efektní záběry a naprosto vážný komentář zmátly tisíce lidí.

Google Pac-Man

Google proměnil mapy Google Maps v hřiště pro hru Pac-Man. Stačilo kliknout a mohli jste honit duchy přímo ve svém městě. Stalo se tak před 10 lety.

Přidejte si nás na seznam.cz

Přidat na Seznam.cz
Marie Kučerová
Marie Kučerová
Jsem nadšený fanoušek různých filmových žánrů, seriálů i dobrých reality show. Psaní se věnuji již několik let, mám za sebou pestrou škálu článků s nejrůznější tématikou a v tomto duchu bych ráda pokračovala i do budoucna.

Další články
Související

REKLAMA

⚡️Nejčtenější

REKLAMA