Android vs iOS: Který systém je pro vás lepší a co byste měli vědět

Oba tyto systémy jsou pověstné hlavně nesmiřitelností táborů svých zastánců a uživatelů. Po internetu tak stále kolují miliony vtípků na jednu nebo druhou stranu a situace asi v zásadě nemá řešení. Rozdíly plynou už ze samotné základní filosofie, na které je Android nebo iOS založen. V čem jsou tedy výhody i nevýhody a co kdy vybrat?

REKLAMA

Základní pohled

Prvním rozdílem je už zmíněná filosofie. iOS pochází od jedné firmy, tedy Applu, nikdo jiný ho nespravuje. Z toho plyne, že se všichni soustředí na stálé zlepšování jedné věci ve všech ohledech. Vzniká tak uzavřený ekosystém, kde je jedno zařízení vždy kompatibilní s jiným a uživatelé se tak nemusí učit nic nového.

Android oproti tomu existuje na telefonech více značek, které mají své zvláštnosti a jsou prostě různorodé. K nejkvalitnějším a současně nejpopulárnějším značkám tohoto systému patří Samsung nebo Huawei. Najdete ale i další jako Honor, Realme apod. Můžete si tak najít model přesně podle vašich potřeb, na druhé straně je snadná tzv rozhodovací paralýza, protože možností je skutečně hodně.

Aktualizace

To už jsme nakousli výše. Protože se Apple věnuje jen iOS, jsou aktualizace pro systém dostupné vždy hned na všech typech zařízení. U Androidu se lze setkat s prodlevami, málokdy jde však o něco stěžejního.

Přizpůsobitelnost a ovládání

Tady vítězí Android jako otevřený ekosystém. Dovoluje upravit prakticky každý aspekt rozhraní, je o něco lepší na ovládání. Přestože 99 % aplikací najdete v Google Play, dovoluje i různé další zdroje. To je však spojeno s rizikem nahrání virů nebo malwaru, což u Applu nehrozí.

Samozřejmostí Androidu jakožto Google systému je integrace s mailem, fotkami, mapami a dalšími službami, které jsou v něm již při koupi. Stačí se tedy přihlásit a máte vše k dispozici. Pokročilým uživatelům dovoluje Android skrze tzv. root také přístup „do střev“. Lze měnit kompletně celý systém, což je však vyváženo rizikem jeho totální destrukce.

Plynoucí nevýhody

Z výše uvedeno plynou současně nevýhody, první z nich je fragmentace prostředí. Přestože se stále budete pohybovat na Androidu, stačí někdy změna značky telefonu a setkáte se se zcela novým prostředím. Aplikace budou stejné, ale ovládání aparátu se může lišit.

Jak už jsme zmínili, otevřenější systém hrozí větším rizikem malwaru a dalších hrozeb. Protože musí vývojáři brát v úvahu velké množství značek a modelů, jsou aplikace obecně méně optimalizované. Najdete tak prográmky prakticky na vše, jen jste někdy nuceni otestovat jich třeba osm, než vám něco skutečně vyhovuje.

Bezpečnost Applu

Ne, žádný telefon není bez rizika. Přes neustálou snahu zabezpečit telefony je tu vždy ještě samotný uživatel. Ten bývá často nejzranitelnějším článkem. Na druhé straně je pravda, že uzavřený ekosystém a kontrola všech aplikací toto riziko drasticky snižují. Nulové však nebude nikdy.

Kdy který?

Tohle se odvíjí od prosté skutečnosti, co od telefonu očekáváte. Pokud preferujete nižší cenu, chcete přístroj sobě na míru a nevadí vám delší doba seznamování a nastavování, bude pro vás Android asi to pravé.

Jestli akceptujete vyšší cenu jako platbu za servis a nechcete nic složitě řešit, ale pustit se rovnou do práce nebo zábavy, zkuste iOS. Jen počítejte s tím, že moc možnosti přizpůsobení mít nebudete. Současně počítejte s tím, že žádný iPhone nebere jakoukoli paměťovou kartu. Takže to, co koupíte, je to jediné, s čím budete pracovat.

Přidejte si nás na seznam.cz

Přidat na Seznam.cz
Jonáš Jenšovský
Jonáš Jenšovský
Zajímá mě prakticky všechno od starověkých pyramid po obrazy z hlubin vesmíru. Občas bokem napíšu nějakou fantasy nebo vytvořím fiktivní svět.

Další články
Související

REKLAMA

⚡️Nejčtenější

REKLAMA