A je to tady. Advent odstartuje svůj odpočet do Vánoc již tuto neděli. Adventní věnce se každoročně rozsvítí ve všech domácnostech, ale i když je v nás tato tradice již hluboko zakořeněná, jen málokdo tuší, že i zapalování adventních věnců má svá pravidla a jaká je jejich historie.
Historie
Adventní věnce jsou symbolickým odpočtem do Vánoc. Advent má v křesťanské symbolice svůj význam – zahajuje se tím totiž nový liturgický rok. S první nedělí pak i těm, kteří se snaží Vánoce ignorovat musí dojít, že už se nedají nadcházející svátky přehlížet. V mnoha domácnostech se nerozsvítí jen svíce na věncích, ale také ozdobené domy, okna či celé domácnosti.
Nejčastěji se jedná o kulatý věnec z jehličnanů, který zdobí čtyři pravidelně rozmístěné svíce. V nápaditosti se však meze nekladou, a tak můžeme mít věnec i na podnose, kdy jsou svíce vedle sebe, nebo využijeme kulatý věnec, ale svíce naskládáme dovnitř k sobě nebo jen na jednu stranu věnce vedle sebe. Někdo využívá svíce ve tvaru válce, jiní zase čajové či vysoké.
První adventní věnec vznikl v sirotčinci
V Evropě se zelené věnce se svíčkami začaly symbolicky používat už před příchodem křesťanství. Samotná tradice adventního věnce byla však založena v Hamburku, a to až v 19. století. Stál za tím vychovatel v sirotčinci, kterého se děti neustále ptaly, kdy už budou Vánoce. V roce 1839 jim tedy vyrobil první prototyp nám dnes známých adventních věnců – dřevěné kolo ozdobil 19 malými červenými svíčkami a 4 svíce byly bílé – ty značily neděle.
Jsou samozřejmě i jiné varianty adventního věnce než jsme zvyklí. Mimo čtyři svíce totiž obsahují ještě ve svém středu pátou bílou – ta má symbolizovat duchovní čistotu. Bývá i označována jako “Kristova svíčka” a může být zapálena na Štědrý den a Boží hod vánoční.
Pořadí a význam svíček
Každá svíčka symbolizuje něco jiného. První svíce je “Naděje”. Druhá svíce symbolizuje “Mír” a třetí zase “Přátelství”. Čtvrtou adventní neděli zapalujeme svíci, která je označována jako “Láska”. Pokud přidáte i pátou do středu věnce, ta podle tradice symbolizuje Ježíše Krista.
Kdo zapaluje první adventní svíci a kdo poslední
Svíčky by se měly zapalovat proti směru hodinových ručiček. Proč tomu tak je? Má nám to názorně ukazovat, že postupně přibývá světla v temnotě. Připomínáme si tak, že se blíží vánoční svátky a světlo tak přemáhá tmu. Pokud budete mít svíce postavené vedle sebe, nikoliv do kruhu, tak je vždy zapalujte zleva doprava.
Měli bychom se držet i zvyklostí ohledně toho, kdo kterou svíci zapálí. Tu první by měl zapálit nejmladší člen rodiny. Druhou adventní neděli by mělo svíčku zapálit starší dítě a třetí svíci má rozsvítit máma. Poslední adventní svíci zapaluje otec.
Jaký adventní věnec zdobí váš stůl? A dodržujete i tradici ohledně zapalování svící, nebo je to pro vás novinka?
Zdroj: Autor, wikipedia.org, alza.cz, novinky.cz