Filmová adaptace vynikajícího stejnojmenného komiksu je krvavým a vizuálně divokým převyprávěním legendárního příběhu bitvy u Thermopyl. Tam se spartský král Leonidas a jeho 300 nejvěrnějších bojovníků utkalo s mnohonásobnou perskou přesilou. Co všechno provázelo vznik opulentní vizuální hostiny a vzala si něco z reality starověku?
Dvojí plán
Zack Snyder se inspiroval komiksem, nebyl ale jediným režisérem, který po tomto motivu pokukoval. Svou verzi stejné bitvy chtěl provést i další slovutný režisér, Michael Mann. Když ale Snyderova verze udělala díru do světa, odložil ji přirozeně „na neurčito“.
Krutost reality a realita krutosti
Autor komiksu Frank Miller okomentoval svou verzi Sparťanů jednoduše: „Nemohl jsem je zobrazit tak kruté, jací skutečně byli. Udělal jsem je proto tak krutými, jak jsem si myslel, že je současně publikum ustojí.“
Perské přijetí
Nástupci a dědici staré Persie je dnes východní Írán. Právě u jeho vlády i diváků bylo přijetí filmu mimořádně negativní. Tamní noviny se jen hemžily titulky jako „Hollywood vyhlašuje Íráncům válku“ a „300 proti 70 milionům“. Přímo od mluvčí vlády, paní Moaveni, pak zaznělo prohlášení: „Film byl nepochybně tajně financován vládou USA. Ta skrze něj chtěla naladit Američany na válku proti Íránu.“
Historická autenticita
„Není to dokument, je to opera. Skoro všechno, co je tam zobrazeno, odpovídá historické skutečnosti. Naprosto bláznivý je ale způsob, jakým to zobrazujeme.“ Frank Miller k tomu jen dodal: „Prakticky všechno historicky nepřesné je nepřesné zcela cíleně.“
Herecká posilovna
Režisér Zack Snyder kladl silný důraz na to, aby se všichni herci přiblížili co nejvíce svým spartským předobrazům. Hlavně po fyzické stránce. Filmové ateliéry v kanadském Montrealu se tak staly velkou posilovnou a cvičnou plochou.
Herci tu po celé dva měsíce intenzivně formovali svá těla. Zahrnovalo to i stojky na kruzích, válení velkým (a těžkých) pneumatik, nebo běh se závažím. Snyder nestál stranou a absolvoval trénink s nimi.

Alena Schillerová: Dceru měla v osmnácti, v ANO byla dříve než máma. S manželem jsou spolu od školy
Odlišení stejných výšek
V předloze je perský Xerxes mnohem vyšší než Leonidas. Pro výrobu snímku byla jeho tělesná výška nakonec určena na 230 cm. Protože jsou ale oba herci prakticky stejně vysocí, natáčelo se dvěma kamerami s odlišnou perspektivou.
Trocha historie
Ačkoli je ve snímku jasně odlišeno dobro od zla, Sparťané rozhodně nebyli takoví klaďasové, za jaké je snímek vydává. Stejně jako další Řecké státy dobývali okolní území včetně braní otroků. Většiny jejich vojáků se také nikdo neptal, jestli chtějí do bitvy.
„Byli to lidé plní paradoxů. Vlastnili nejvíc otroků z celého Řecka, jejich ženy měly zase na svou dobu nezvykle mnoho práv. Sparta byla skoro fašistickou společností, ale na druhé straně právě oni bojovali za záchranu demokracie,“ komentuje tento stav Frank Miller.
Film můžete zhlédnout na Nova Cinema v sobotu 17. května od 22:20.
